Dejepisná exkurzia – Múzeum praveku v Bojniciach

Dňa 09.10.2019 sa žiaci 5. a 6. ročníka našej základnej školy zúčastnili dejepisnej exkurzie v Múzeu praveku v Bojniciach. Táto oblasť je považovaná za najvzácnejšiu lokalitu sídla neandertálskeho pračloveka na Slovensku. Po príchode do múzea, ktoré sa nachádza vo voľnej prírode, sme vykročili do dávnych dôb histórie nášho ľudského rodu – po stopách neandertálskeho pračloveka, kde skutočne pred 60 000 rokmi žil a každý deň zápasil o holý život. Na mieste činu, pri travertínovej Prepoštskej jaskyni, sme videli, aké miesto si vybral pre svoj život, a prečo mu toto miesto v studenom podnebí ideálne vyhovovalo. Dozvedeli sme sa, ako prebiehal vývoj človeka a na základe čoho sa dokázal vyčleniť z ríše zvierat, čím sa praveký lovec živil, aké zvieratá lovil, prečo používal kamenné, drevené a kostené nástroje, akého veku sa dožíval, čo si obliekal… Žiaci sa na chvíľu v prezlečení prevtelili do kože neandertálskeho človeka, riešili rôzne úlohy a vykonávali šamanské rituály. Cieľom programu bolo preniesť žiakov pútavou formou do obdobia staršej doby kamennej – na chvíľu sa tak stali našimi predkami.
Po absolvovaní exkurzie sme neobišli ani obchodné centrum Európa v Banskej Bystrici, kde sme sa občerstvili, minuli vreckové a šťastní sme podvečer dorazili domov plní zážitkov.

Mgr. Martina Hrivnáková