VÝLET – SVÄTÝ ANTON

medium_S2490077.JPG


Deň pred koncoročným vysvedčením, 28. júna, si žiaci 1. stupňa spríjemnili školským výletom. 42 žiakov v sprievode pani učiteliek: Pánikovej, Vojtechovskej a Simanovej, navštívilo v jeden deň hneď niekoľko miest plných zážitkov.

medium_S2490077.JPG


Deň pred koncoročným vysvedčením, 28. júna, si žiaci 1. stupňa spríjemnili školským výletom. 42 žiakov v sprievode pani učiteliek: Pánikovej, Vojtechovskej a Simanovej, navštívilo v jeden deň hneď niekoľko miest plných zážitkov.


 Prvá zastávka bola v Základnej škole s materskou školou Maximiliána Hella v Štiavnických Baniach, ktorá leží v srdci Štiavnických vrchov priamo pod legendami ospievaným Sitnom. Na tejto škole sa ako na jedinej základnej škole na svete vyučuje predmet Sokoliarstvo, poľovníctvo a lesníctvo. Počas našej návštevy nás sprevádzali žiačky danej školy. Pri vstupe nás hneď očaril okolitý priestor školy prispôsobený chovu dravcov ako i výbeh pre koníky. Našich žiakov zaujal leguán, krokodíl, opičky, ale aj rybky a korytnačky. Nezabudnuteľné boli papagáje, ktoré si pomaškrtili na piškótkach podávaných z rúk detí. Krásnym zážitkom bola ukážka letu cvičeného orla ponad hlavami detí.


Ďalšou zastávkou pre množstvo zážitkov bolo Múzeum v Svätom Antone.  Kaštieľ, ktorý sme navštívili má bohato zariadené salóny pôvodným nábytkom. V každom salóne čakala na deti indícia napovedajúca ľudovú rozprávku. Spolu ich bolo 13, ako napr.: Popoluška, Snehulienka a sedem trpaslíkov, Zlatá rybka, Obušok z vreca von, Zlatá priadka, Hrnček var a pod. Deti boli týmito indíciami nadšené a usilovne si ich zapisovali na pripravené papiere, ktoré potom vhodili do zlosovacieho kufríka.


Súčasťou prehliadky kaštieľa bola aj poľovnícka expozícia s diorámami zvierat.


Posledným bolo Banské múzeum v prírode v Banskej Štiavnici. Rozkladá sa v malebnom údolí pod tajchom Klinger na okraji mesta.


V úvode sme si pozreli krátky video film o podzemnej bani. Potom nás sprievodcovia zaviedli  do miestnosti, kde sme si všetci obliekli ochranné plášte, prilby a do ruky sme dostali lampu. Takto vystrojení sme sa vybrali do podzemia, čo bol nezabudnuteľný zážitok z prehliadky originálnych banských priestorov.


Videli sme jedinečnú expozíciu Gápel na konský pohon, ktorý je jediný takýto stroj– motor od banského výťahu, ktorý sa na Slovensku zachoval. Pripomenuli sme si aj povesť o štiavnických jašteričkách,na základe ktorých objavili zlato a striebro. V neposlednom rade sme i načúvali, či náhodou nezačujeme strážcov bane – permoníkov. Tí sa nám však nezjavili a my sme sa bezpečne vrátili na povrch.


Spiatočná cesta domov bola sprevádzaná detským spevom a usmiatymi tváričkami detí. Okrem balíčka zážitkov, ktorý si deti niesli domov, odnášali si v svojich rúčkach aj malé drobnosti, ktoré si kúpili pre potešenie.


Výlet sa vydaril a všetkým deťom, žiakom, prajeme krásne prázdniny !


 


                                                                         


 


                                                                                                                 Mgr. Miriam Pániková


                                                                                                               Mgr. Soňa Vojtechovská


                                                                                                                Mgr. Emília Simanová


 


medium_S2490077.JPG medium_S2490065.JPG medium_S2490059.JPG medium_S2490052.JPG medium_IMG_20180628_140522.jpg medium_IMG_20180628_115120.jpg medium_IMG_20180628_113356.jpg medium_IMG_20180628_112757.jpg